På ludvika.se använder vi cookies för att förbättra din upplevelse av webbplatsen. Läs mer om hur du kan hantera cookies.

Du är här:

Fritidsgårdar

Det finns fem fritidsgårdar i Ludvika kommun som du som går i årskurs 6 upp till 19 år är varmt välkommen att besöka. Det finns även ett Ungdomens hus för dig som går i åk 9 upp till 19 år.
Vårdnadsahavare är självklart välkomna att hälsa på i våra verksamheter.

Här hittar du Fritidsgårdarnas sommarprogramPDF (OBS! Gröna Lund-resan är fulltecknad)

- LUDVIKA
Haffas består av två verksamheter: en fritidsgård för årskurs 6-9 och ett ungdomshus för årskurs 9 upp till 19 år. Dessa har öppet olika dagar i veckan.
Denna mötesplats hittar du på Folkets Hus, våning 2 (Carlavägen 24).
Versamheten drivs av Ludvika kommun.

OBS - begränsade öppettider under sommaren.
Se fritidsgårdarnas sommarprogram

Ordinarie öppettider
Haffas Högstadiet
- gäller årskurs 6-9
Måndag: 15:00-21:00
Tisdag: 15:00-21:00
Fredag (jämna veckor): 17:00-23:00

Haffas Gymnasiet - gäller årskurs 9-19 år
Onsdag: 15:00-21:00
Torsdag: 15:00-21:00
Fredag (ojämna veckor): 17:00-23:00

Kontakt:
Pontus Dahlin, fritidsledare, 0240-86398, pontus.dahlin@ludvika.se
Max Gamisch, fritidsledare, 0240-86172, irene.eriksson@ludvika.se
Zainab Alrubeyi, fritidsledare, 0240-76308 zainab.alrubeyi@ludvika.se
Unni Fredriksson, sektionschef, 0240-86044, unni.fredriksson@ludvika.se
Gilla Haffas på facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

 

- LUDVIKA
Lorensberga fritidsgård hittar du källaren på Lorenbergaskolan (Skolvägen 1).
Fritidsgården drivs av Ludvika kommun.

OBS - begränsade öppettider under sommaren.
Se fritidsgårdarnas sommarprogram

Ordinarie öppettider - Gäller årskurs 6-19 år
Tisdag: klockan 15:00-21:00
Torsdag: klockan 15:00-21:00
Fredag (ojämna veckor): klockan 17:00-23:00
 
Kontakt:
Irene Eriksson, fritidsledare, 0240-86397, irene.eriksson@ludvika.se
Anneli Persson, fritidsledare, 0240-86693, anneli.persson@ludvika.se
Unni Fredriksson, sektionschef, 0240-86044, unni.fredriksson@ludvika.se
Gilla Lorensberga fritidsgård på facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


- GRÄNGESBERG
Grängesbergs fritidsgård hittar du i Stallbackens fd skola (Gruvfogdevägen 6), västa Grängesberg.
Fritidsgården drivs av Ludvika kommun.

OBS - begränsade öppettider under sommaren.
Se fritidsgårdarnas sommarprogram

Ordinarie öppettider - Gäller årskurs 6-19 år
Måndag: klockan 15:00-21:00
Onsdag: klockan 15:00-21:00
Fredag (jämna veckor): klockan 17:00-23:00

Kontakt:
Jens Renberg, fritidsledare, 0240-86214, jens.renberg@ludvika.se
Lina Persson, fritidsledare, 0240-86655, lina.persson@ludvika.se
Unni Fredriksson, sektionschef, 0240-86044, unni.fredriksson@ludvika.se
Följ Grängesbergs fritidsgård på facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

 

- NYHAMMAR
I Nyhammar hittar du fritidsgården Folkan i källaren på Folkets Hus (Folkets Husvägen 12). Fritidsgården drivs av Nyhammars Folkets Hus förening med bidrag från Ludvika kommun.

OBS - Stängt juli månad
Ordinarie öppettider  
- Gäller årskurs 6-19 år (åk 5 under begränsade tider) Måndag: klockan 16:30-21:30 (klockan 16.30-20.00 får även åk 5 komma)
Tisdag: klockan 16:30-21:30 (klockan 16.30-20.00 får även åk 5 komma)
Fredagar (jämna veckor): klockan 18:00-24:00

Kontakt: Lotta Jansson, 070-372 33 57
Gilla Folkan i Nyhammar på facebook! länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


- FREDRIKSBERG
I Fredriksberg hittar du fritidsgården i Fredriksbergskolans lokaler (Ludvikavägen 37). Fritidsgården drivs av Gränge-Säfsnäs församling med bidrag från Ludvika kommun.

OBS - Stängt 25 juni - 12 augusti
Ordinarie öppettider
- Gäller årskurs 6-19 år (årskurs 5 under begränsade tider)
Tisdag: klockan 17:00-21:30 (klockan 17:00-18:30 gäller åk 5-19 år)
Torsdag: klockan 17:00-21:30 (klockan 17:00-18:30 gäller åk 5-19 år)
Fredag (ojämna veckor): klockan 17:00-23:00

Kontakt: Monika Orädd, monica.oradd@svenskakyrkan.se


Dela

Sidan senast uppdaterad: 2018-07-18

Kontakta oss
Telefon: 0240-860 00
Öppettider: 7:30-12:00, 13:00-16:15

Ludvika kommun, 771 82 Ludvika

Telefon: 0240-860 00
SSC3N2.sitevision-cloud.net · 23/07 06:04:39