Du är här:

Skolbusstider för läsåret 2017/2018

Obs! Det är viktigt att eleverna följer nedanstående hänvisningar om vilken buss de ska åka med till skolan.

De flesta elever som är berättigade till skolskjuts åker med ordinarie bussar. Skolskjuts anordnas även med särskilda skolbussar.
Skolbussen från Hörks Hage har delvis öppnats upp för allmänheten och heter nu linje 300.

Elever på följande skolor hämtas enligt nedanstående tidtabell. Hemresor sker i samband med skoldagens slut, om inget annat meddelats.

För att få åka med i alla bussar krävs ett färdbevis i form av ett busskort som under vecka 32-33 skickas hem till de elever som är skolskjutsberättigade.

OBS!

Se till att vara vid hållplatsen ca 5 minuter före preliminär avgångstid då tiderna kan variera beroende på hur många som åker!

 

Blötbergets skola, linje 912 från Saxdalen

Buss 1 (liten buss)
07.13 Saxberget
07.18 Facktorpsvägen (även avsläpp för elever som ska in till Ludvika )
07.20 Lövens
07.25 Saxdalens skolbusshållplats
OBS! Omstigning till buss 3.

Buss 2 (mellanstor buss)

06.58 Sör-Pellbyn
07.00 Malbacken
07.00 Saxenvägen
07.12 Norrbyn
07.17 Mässanvägen
07.22 Norrbyn
07.22 Rävvåla
07.30 Saxdalens skolbusshållplats
07.30 Omvägen skb
07.40 Blötbergets skola

Buss 3 OBS! Linje 294 från Ludvika till Saxdalens skolbusshållplats
(gäller från och med 10 december 2017)

07.15 Sörbyn
07.15 Facktorpsvägen
07.15 Folkets Hus
07.17 Saxdalens centrum
07.17 Stenbacksvägen
07.18 Storänget
07.20 Olsjövägen

Buss 3, samma buss som ovan men linje 295 in mot Ludvika
(gäller från och med 10 december 2017)
07.30 Saxdalens skolbusshållplats
07.31 Storänget
07.32 Saxdalens centrum
07.32 Folkets Hus
07.33 Facktorpsvägen
07.33 Sörbyn
07.40 Blötbergets skola

Håksbergs skola, linje 911a

07.00 Halvar Ols
07.03 Skisskolningen
07.10 Starbovägen
07.15 Nedre Malsjö
07.22 Morberget
07.25 Svarthyttekrysset
07.33 Österbyvägen
07.35 Folkets Hus Gräsberg
07.38 Persbo Norra
07.39 Sandbacksvägen
07.40 Persbo
07.48 Håksbergs skola

Kyrkskolan

Elever i årskurs 7-9 från Grängesberg hänvisas till nedanstående bussar.

Linje 113 trafikerar inte Grängesberg från och med 10 december 2017. Bussarna fortsätter att gå ungefär samma tider som tidigare men då som linje 298.

  • Boende på Väster åker linje 298 som passerar Gruvkontoret 07.25.
    (Linje 113 byter namn till 298 från och med 10 december 2017).
  • Boende i Hörks Hage åker linje 300 som byter namn till 298 vid Parkskolan.
  • Boende på Öraberget åker linje 298, antingen från Parkskolans skolbusshållplats 07.40 eller från Grängesbergs station 07.35.
  • Boende på Björkås åker linje 298 som passerar Björkåsbacken 07.25.
    (OBS! Ny tid från och med 10 december 2017).
  • Hemresor för ovanstående elever sker med buss 298 enligt tidtabell.
    (De elever som fått tillåtelse av vårdnadhavare kan även åka tåg).
  • För elever boende i Hörks Hage avgår anslutningsbuss från Grängesbergs station 14.40 och 16.10 (linje 300).

Lorensberga

Elever i årskurs 7-9 från Grängesberg som vill åka till Lorensbergaskolans hållplats tar buss 298 från Grängesbergs station kl 07.50. 
Övriga bussar angör inte Lorensberga.
På eftermiddagen får dessa elever gå till hpl Gonäsvägen för att där ta buss 298 hem.

Elever i årskurs 7-9 från Saxdalen åker med linje 295 mot Ludvika och kliver av vid hpl Gonäsvägen då bussen inte angör Lorensbergaskolan.
På eftermiddagen åker de med linje 294 som avgår från skolan 15.47. 
Vid övriga sluttider får de gå på vid hpl Gonäsvägen.

Nyhammars skola, linje 914

Buss 1
06.35 Sturkberget
06:40  Laxsjön
06.45 Grangärde Hästberg
07.05 Östanbjörka vägskäl
07.07 Rönnäset skb
07.12 avsläpp Grangärde torg (åk 7-9)
07.15 Roskängevägen
07.17 Pärlby
07.20 Saxhyttans bystuga
07.22 Öster Saxen
07.27 Ställberget
07.32 avsläpp Nyhammars skola
07.45 Grangärde torg
07.48 Lillheden
07.55 Nyhammars skola

Buss 2 

07.35 Norrbovägen
07.38 Södra Västansjö
07.40 Elim Järnsta
07.40 Wahlgärdet
07.43 Mjölnarbacken
07.55 Nyhammars skola

Parkskolan, linje 300 (öppen för allmänheten)

Elever i årskurs 0-9 från Hörks Hage
Även elever i årskurs 4-5 på Väster ska åka med denna buss
07.10 Jankviken
07.12 Hörks Hage
07.15 Sandudden
07.27 Stallbackens skolbusshållplats 
(OBS! Inte samma hållplats som linje 298 angör)
07.40 Parkskolan *
 * Turen fortsätter till Ludvika som linje 298

Parkskolan, linje 298 som är öppen för allmänheten

Tur 1

Årskurs 0-3 från Väster ska åka med denna buss
Turen är förlängd, se nedan, och trafikerar nu samtliga ordinarie hållplatser mellan Stallbacken och Gamla Gruvkontoret.
07.17 Stallbacken (ordinarie hållplats, ej skolbusshållplatsen)
07.20 Örntorp
07.20 Kuskbacken
07.21 Gamla Gruvkontoret
07.25 Parkskolan avsläpp
Tur 2
Årskurs 0-6 från Björkås ska åka med denna buss
07.30 Bergslagsbyn OBS! Ny tid
07.33 Björkåsbacken
07.35 Granliden, stora vägen
07.45 Parkskolan avsläpp
(Obs! Angör ej Grängesbergs vårdcentral)
Tur 3
Årskurs 6 från Väster ska åka med denna buss
07.07 Stallbacken
07.10 Örntorp 
07.20 Gruvkontoret
07.25 Björkåsbacken
07.40 Parkskolan avsläpp
Bussen angör alltid Parkskolans skolbusshållplats på skoldagar.

OBS!
Det finns en buss till på linje 298 som passerar Örntorp 07.23 och Björkåsbacken 07.30 men som inte går upp till Parkskolans skolbusshållplats.
Eleverna på Kyrkskolans högstadium hänvisas till den bussen.

Sörviks skola, linje 911b

07.00 Munkstrand
07.05 Iviken
07.14 Ickorbotten
07.16 Burens
07.26 Avsläpp Sörviks skola
07.33 Gamla Norrviksvägen
07.36 Erikas väg
07.42 Norrviksvägen
07.48 Laggarudden
08.00 Sörviks skola

Dela

Sidan senast uppdaterad: 2017-12-12

Kontakta oss
Telefon: 0240-860 00
Öppettider: 7:30-12:00, 13:00-16:15

Ludvika kommun, 771 82 Ludvika

Telefon: 0240-860 00
SSC3N1.sitevision-cloud.net · 16/12 15:50:25