Tidtabell för skolbussar

    De flesta elever som är berättigade till skolskjuts åker med Dalatrafiks ordinarie bussar. Skolskjuts anordnas även med stängda skolbussar samt taxi.

    För att få åka med i alla fordon krävs ett färdbevis i form av ett skolkort som under vecka 32-33 skickas hem till de elever som blivit skolskjutsberättigade inför detta läsår. Elever som haft skolskjuts tidigare använder samma skolkort som förra året. Hemresor sker i samband med skoldagens slut, om inget annat meddelats.

    De som beviljats skolskjuts med taxi har fått ett schema med hämttider hemskickat.

    Skolskjutsberättigade elever på skolorna i Nyhammar, Sörvik samt vissa elever i Blötberget och på Lorensberga åker stängd skolbuss. Dessa elever hämtas enligt nedanstående tidtabeller.

    Blötbergets skola, linje 912

    Plus-ikon


    07.10 Lövens
    07.12 Malbacken
    07.13 Stenbacksvägen
    07.13 Saxenvägen
    07.13 Vågudden
    07.20 Norrbyn
    07.25 Mässanvägen
    07.30 Olsjövägen
    07.30 Omvägen skb
    07.30 Facktorpsvägen
    07.30 Sörbyn
    07.30 Sör-Pellbyn
    07.40 Blötbergets skola

    Nyhammars skola, linje 302, är öppen för allmänheten from 19 augusti

    Plus-ikon

    06.45 Sturkberget
    06:50 Laxsjön
    06.55 Grangärde Hästberg
    07.05 Öster Saxen
    07.10 Pällby
    07.17 Östanbjörka vsk
    07.25 Nyhammars skola

    Sörviks skola, linje 911

    Plus-ikon

    06.55 Iviken
    07.00 Munkstrand
    07.11 Hammarbacken
    07.13 Domarevägen
    07.13 Hyttskrivarvägen
    07.14 Ickorbotten
    07.16 Burens
    07.26 Avsläpp Sörviks skola
    07.29 Landsvägsbacken
    07.31 Brunnsvik
    07.33 Gamla Norrviksvägen
    07.42 Norrviksvägen
    07.48 Laggarudden
    08.00 Sörviks skola

    Lorensberga, linje 913

    Plus-ikon

    08.04 Klenshyttan
    08.05 Grindfallet
    08.05 Björklundavägen
    08.07 Stugusvägen Skeppmora
    08.08 Övre Finnäset
    08.15 Lorensberga

    Kom i tid!

    Se till att vara vid hållplatsen ca 5 minuter före preliminär avgångstid då tiderna kan variera beroende på hur många som åker!

    Kontakta oss

    Ludvika kommun
    info@ludvika.se
    0240-860 00

    Skolskjutshandläggare

    0240-861 14

    Sidan uppdaterades: 2019-08-27

    På www.ludvika.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.